Jdi na obsah Jdi na menu

Sociální bydlení na dobré cestě

Přes pochmurné vyhlídky našeho stavebnictví  proběhlo  novoroční  setkání Svazu developerů v hotelu Hofmeister  v radostném duchu. Byl k tomu ostatně dobrý důvod. Na projektu „Levné bydlení v zeleni“ v pražských Letňanech se na bloku 13 podařilo dokončit první garsoniéru v dlouho očekávaném parametru, 150 000 Kč za metr čtvereční.  Šampaňské teklo proudem a řečníci nešetřili optimismem. Tato událost developerům významně zlepšila postavení před očekávanou masivní výstavbou sociálních bytů.

S jejich realizací  si vláda láme hlavu už dlouhá léta. Do projektů a grantů, jak srazit náklady stavebních prací bylo od roku 1991 investováno přes 16 miliard korun, přesto náklady bytové výstavby vzrostly  desetkrát!  Vláda nakonec realizovala za pouhé tři miliony doporučení      1. Slovenské nadnárodní poradenské  Hordossy, Jánošík & ujo. (Radí také prezidentce Čaputové!) Ta doporučila hledat model systémového řešení mimo stavebnictví. Analýzou téměř dvou tisíc domácích projektů  nakonec objevila pouze jeden, který vedl ke snížení nákladů. Byl to  program levného stravování Ládi Hrušky.

Láďa Hruška je  populární i ve vládě. Zejména ministři za ČSSD se často koncem měsíce ocitají ve  hmotné nouzi a premiér Babiš  jim odmítá půjčovat, s odkazem na protikorupční étos hnutí ANO a  neblahou zkušenost Víta Bárty.  A tak v rodinách ministrů koncem měsíce často sáhnou k Hruškovým receptům. Celkem spontánně se vynořila myšlenka, že by si Hruška  systémovým přístupem při svém vyhraněném sociálním cítění věděl rady i se sociálním bydlením. Na opatrný dotaz ministryně Maláčové Hruška druhý den  lakonicky a tajemně mailoval: Sociální byty upečeme!

Za týden se Láďa Hruška objevil ve Strakovce  sám a k překvapení celé vlády představil svoji originální vizí řešení sociálního bydlení  cestou výstavby perníkových chaloupek.   Po létech tápání konečně světlo na konci tunelu.  Do jejich výroby je možné prakticky zapojit všechny domácnosti, které mají mikrovlnku. U stavebních prací se tak odstraní sezónost, jejich dosud  velká brzda.

Schválené a certifikované perníkové směsi bude dodávat Státní fond perníkové výstavby (SFPV)  a předpokládá se pochopitelně i kompenzace  vzniklých nákladů. U nízkopříjmových skupin obyvatel  stát vyplatí  i přiměřený zisk. Tato druhá větev programu, tzv. „sociální pečení“  by měla vést k růstu zaměstnanosti , odstranění sociálních rozdílů a tím i navýšení osobní spotřeby. Perníkové chaloupky by se tak staly  novým tahounem české ekonomiky.

Prázdninové návštěvy perníkové chaloupky u Golčova Jeníkova v Hruškovi zanechaly hluboký dojem a není divu, že si na ně po apelu ministryně Maláčové okamžitě vzpomněl. Také se hned vysmál zpochybňovačům celé myšlenky. O chaloupce píše už v roce 1864 Karel Jaromír Erben. To ještě o panelácích nebylo potuchy a dneska je na severu bourají! Perníkové chaloupky zato dvě století přes různé Vochomůrky, Šmouly a Pokémony oblibu neztrácejí, zejména u dětí.

Ve sněmovně vzbudil Hruškův projekt velké zděšení. V emotivních projevech poslanci Kalousek, Fiala,  a Pekarová  odhalili hrozivá čísla. Pokud plán projde , zajistí si Agrofert  zhruba 92,8 % dodávek perníkových směsí v prášku. Společnost  už aktivovala jednu směnu svých pekárenských kapacit na pečení perníku. Po ovládnutí trhu koblih tak získá stejnou pozici i v průmyslu perníků! Za takového stavu jsou podle profesora Fialy úvahy  o sociálním pečení zcela iluzorní!

Zákonodárci jsou tu očividně zaskočení, protože není zřejmé, kdo je v nové situaci ve střetu zájmů. Poslanec Chvojka už připravuje návrh zákona Lex Agrofert a místopředseda KSČM Grospič rovnou navrhuje  zákonem Agrofert znárodnit!  Zároveň ale „Rukověť agitátora č. 14“, vydaná 8. oddělením ÚV KSČM (ideologickým) uvádí, že orientace k sociálním perníkovým chaloupkám je potvrzením životaschopnosti a genderové vyváženosti  geniální Leninovy téze, že každá kuchařka musí umět řídit stát.

Ministryni Maláčové, ani Hruškovi se příliš nelíbí, že na jejich myšlence začal parazitovat       i velký byznys. O luxusní perníkové chaloupky projevili zájem přední populární umělci, moderátoři, bankéři, politici, lobbysté, byznysmeni, ruští podnikatelé a špičkoví instalatéři. Nová Smetkova firma otevřela v Horoměřicích ambiciózní  pilotní  projekt  „Luxusní bydlení v perníku“, na který se hned první týden přihlásilo a zálohu 10 milionů Kč složilo 8421 zájemců.

Hruškova geniální myšlenka sociálních perníkových chaloupek ale zdaleka nemá vyhráno. Magistrát Golčova Jeníkova s nelibostí vidí , co nazývá „perníkovou bublinou“. K chaloupce se nepodařilo  dohledat stavební povolení a nejspíše tedy jde o černou stavbu. Varování přišlo    i z Bruselu. Chaloupka byla postavena bez studie vlivu na životní prostředí EIA! Před blížícími se volbami se  starosta nejvíce obává zpolitizovaní celé kauzy, která se pochopitelně jeví z Prahy úplně jinak a může mít zničující dopad pro křehkou koalici na zdejší radnici.

Perníková chaloupka v Golčově Jeníkově byla totiž historicky vůbec prvním squattem na území republiky a Strana zelených požádala ministra kultury o zapsání jako národní kulturní památky. Perníkovou pamětní desku k této události tam už umístil Matěj Stropnický, ještě ve svém předzámeckém období.  Přitom zabránil pokusu golčovskojeníkovského magistrátu chaloupku zbourat. U vchodu se nechal dobrovolně zakynout do perníkového těsta.

Ovšem historicky první squatteři Bc. Jan Jeníček a Mgr. Alice Mařenková se k minulosti nehlásí   a u soudu v Chotěboři vedou již 22  roků o perníkovou chaloupku restituční spor. Soud zatím předběžným opatřením zablokoval k  chaloupce všechny patenty, licence a ochrannou známku, které jsou rovněž hlavní součástí sporu. Jeníčkův obhájce JUDr. Sokol už proto podal na Láďu Hrušku a ministryni Maláčovou  trestní oznámení. To ještě může oběma velmi zkomplikovat prezidentskou kandidaturu.

Rozpolcena je v Golčově Jeníkově i občanská veřejnost. Co týden v chaloupce zasahuje národní protidrogová centrála a obden je tu Kubík se Slonkovou. K perníkové chaloupce razantně požaduje místní referendum. I zde se podepsala divoká devadesátá léta a stále  tu leží stín nad záhadným zmizením oblíbené  důchodkyně Jagové. Nařčení z liknavosti policie odmítá. V době události byli Jeníček i Mařenková nezletilí a proto se nesmí  závěry vyšetřování zveřejnit! Z některých náznaků Dr. Sokola je ale možné v kauze očekávat určitý posun. K obžalobě říká: „Jsou to všechno pohádky“  a olomoucké žalobce vyzval do roka a do dne před Ústavní soud.

To všechno může sociální bydlení zase o pár let  protáhnout. Typicky české malichernosti a nešťastně zvolená doba  nahrávají  do karet developerům. Z dobře informovaných kruhů se proslechlo, že prolomit  historickou hranici milionu korun za metr čtvereční  se chystají  už v roce 2022, kdy by podle některých politologů mohl být zákon o sociálním bydlení předložen do prvního čtení.